Najczęstsze błędy dotyczące oszczędzania

Wiele się mówi w różnych miejscach o konieczności oszczędzania. I choć praktycznie wszyscy wiedzą, że oszczędzać trzeba, to nie każdemu się to udaje. Wynika to w pewnej mierze z naszych osobistych predyspozycji, a przede wszystkim z bardzo często zupełnie nieświadomie dokonywanych błędów.

Do najczęstszych błędów w oszczędzaniu należą:

  1. Brak ściśle określonego planu. Już na samym początku przed odłożeniem pierwszej złotówki, powinniśmy jasno sobie wytyczyć ile i jak odkładamy. Zasada ogólna jest taka, że każdy powinien oszczędzać 10 procent swoich zarobków. Nie musimy jednak dokładnie tyle, może to być 5, a może i 20. Ważne jednak abyśmy sami określili według własnych dochodów stała liczbę i jej się trzymali. Ułatwieniem będzie odkładanie tych pieniędzy zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, a nie na koniec miesiąca. Tych 200 czy 300 zł nie odczujemy, jeśli już na samym początku odłożymy je w bezpieczne miejsce (lokata, konto, „skarpeta”). Warto także określić, na co oszczędzamy. Czy na emeryturę, czy na wakacje, na remont, na nagłe wypadki itd.? Dzięki temu będziemy mieli jasno wytyczony cel, twardy, stały plan, którego będzie o wiele łatwiej się trzymać niż po prostu ogólnego założenia, że „od dziś oszczędzam”.
  2. Brak wytrwałość i silnej woli. Jeśli już wytyczamy sobie ten plan, to się go trzymajmy. Na pewno zdarzy się bardzo wiele sytuacji niejako będących powodem lub po prostu dobrą wymówką do zaniechania oszczędzania. Może się zdarzyć po prostu gorszy okres w życiu, gorszy dzień, w którym pod wpływem chwili za zaoszczędzone na remont pieniądze kupimy drogą wycieczkę czy cokolwiek innego. Tak może wyglądać łatwa wymówka. Nie warto jednak rezygnować z długotrwałego i często dość trudnego planu tylko ze względu na chwilowe słabości. Czasem przed odłożeniem tej określonej kwoty mogą się pojawić wątpliwości. Czy aby na pewno starczy mi do pierwszego? Już trochę odłożyłem, może pozwolić sobie w tym miesiącu na małą przyjemność? Takie myśli należy jednak ignorować. Na pewno przyniesie to i satysfakcję, i pozytywny efekt.
  1. Nierealne cele. Osoba zarabiająca 1500zł i samodzielnie się utrzymująca raczej nie odłoży 1000 zł miesięcznie. Nie ma sensu zakładanie sobie takich właśnie planów, ponieważ zniechęcimy się przy pierwszej okazji, a najpewniej już w pierwszym miesiącu.
  1. Skąpstwo. Również oszczędzanie musi mieć swoje granice. Nie ma nic pozytywnego w odmawianiu sobie i rodzinie wszelkich najprostszych przyjemności tylko po to, aby odłożyć kilka złotych więcej. Wręcz przeciwnie. Te proste przyjemności bowiem, jak kawa z koleżanką, drink z kolegą sprawiają, że mamy lepsze samopoczucie. Skąpstwo na dłuższą metę jest bardzo męczące. Obsesyjne przeliczanie każdej złotówki sprawi, że to pieniądz będzie całkowicie rządził naszym życiem, a nie my sami.
  2. Lekceważenie drobnych wydatków. Podstawą odpowiedniego zarządzania budżetem domowym jest spisywanie wszelkich wydatków i zestawienie ich z dochodami. W ten sposób otrzymujemy jasny obraz naszych finansów i możemy nimi jak najlepiej zarządzać, co z kolei umożliwi nam racjonalne oszczędzanie. W spisywaniu wydatków chodzi jednak o dokładne, wręcz skrupulatne spisanie WSZYSTKICH wydatków, również tych najdrobniejszych. Często się bowiem okazuje, że właśnie kawa na mieście, napoje na stacjach itp. zabierają z naszego budżetu całkiem sporą kwotę, którą moglibyśmy zaoszczędzić.
  3. Brak znajomości instrumentów służących do oszczędzania. Mówi się często o tym, że większość Polaków nie ma zbyt dużej wiedzy na temat finansów w ogólnym ich pojęciu. Stąd też nikła znajomość instrumentów służących do oszczędzania. Wiele osób posiada jeden rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Na to konto wpływają wszelkie środki finansowe. I bardzo często wszelkie nadwyżki na nim właśnie zostają. Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, ponieważ środki te z biegiem lat tak naprawdę na skutek inflacji tracą na wartości. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zatem konto oszczędnościowe lub też lokata. Są to oczywiście sposoby bardzo zachowawcze, bezpieczne, ale zdecydowanie najlepsze dla osób o mniejszej wiedzy na temat finansów.
  4. Lokowanie wszystkich swoich środków w jednym miejscu. Bardziej zyskowne będzie pozostawienie części środków na koncie oszczędnościowym, części na lokacie i reszty w funduszach inwestycyjnych.
  5. Długoletnie trwanie przy jednym banku. Ogólnie trzymanie się jednego dostawcy jakichkolwiek usług nie zawsze będzie korzystne. Warto regularnie przeglądać oferty konkurencji. Może się bowiem okazać, że znajdziemy oferty nie tylko tańsze, ale i takie, na których będziemy mogli zarabiać. Należy być na bieżąco, co na pewno się opłaci.
Wolny Finansowo
© Copyright 2021 Wolny Finansowo
Powered by WordPress | Mercury Theme