Kiedy nie warto oszczędzać, a kiedy należy?

Oszczędni nie traktują zakupów jak rozrywki. Nie idą na nie, by poczuć się lepiej. Oszczędzający byli na wielu wyprzedażach, nic nie kupując. Kiedy mają wydać pieniądze, najpierw pytają siebie: czy naprawdę tego potrzebuję?

Oszczędni odkładają pieniądze na deszczowe dni i nie panikują, kiedy dach zaczyna przeciekać 

Sarah Ban Breathnach.

Oszczędzanie to temat wielokrotnie poruszany na wielu stronach, forach, blogach, w dyskusjach itd. Każdy wie, że prowadząc gospodarstwo domowe, niezbędne jest planowanie swoich wydatków, a więc zarządzanie budżetem. Nawet osoby niewiele zarabiające dzięki właśnie planowaniu i zdrowemu rozsądkowi mogą sobie pozwolić na wiele.

Oszczędzanie daje ogromny komfort. Daje poczucie bezpieczeństwa.

Tak jak jednak we wszystkim, tak i tu należy zachować umiar, który prawdę mówiąc, jest wartością ponadczasową i uniwersalną. Jest mnóstwo elementów codziennego życia, na których należy oszczędzać, ale także sporo tych, na których tak naprawdę się w ogóle nie powinno.

Na czym można oszczędzać?

  1. Na stałych opłatach za media, na rachunkach. Tu mamy duże pole do popisu, bo w większości konkurencja wśród usługodawców jest bardzo duża. Należy zatem przyjrzeć się rachunkom za telefon, za internet. Porównać swój abonament do tego, jaki proponuje konkurencyjna firma. Zmienić na mniejszy, jeśli jest taka możliwość. Prąd i woda – tu konkurencja z kolei nie zawsze jest tak duża. W większości jesteśmy zdani na stałych dostawców energii. W tym wypadku oszczędzanie musimy rozpocząć w naszym domu – ograniczyć zużycie wody poprzez wprowadzanie dobrych nawyków, wymienić sprzęty na bardziej energooszczędne itd.
  2. Na samochodzie. Nie mówimy tutaj o całkowitej rezygnacji z tego środka transportu, a raczej o zmianie go w miarę możliwości na rower, środki komunikacji publicznej itd.
  3. Na rozrywkach. To kwestia dyskusyjna dla wielu osób, bo nie każdy chce sobie odmówić kolejnego wyjścia do kina, na piwo, do restauracji. Tymczasem miesięcznie te teoretycznie drobne wydatki, jak kawa ze znajomymi, drink czy inne mogą dać całkiem pokaźną sumę, która w dużej mierze obciąża domowy budżet.
  4. Na kosmetykach i ubraniach. Nie chodzi tu jedynie o ilość, ale i o jakość. Przede wszystkim warto obiektywnie spojrzeć na zawartość szafy i szafek w łazience i szczerze przyznać się, ile z tych przedmiotów różnego rodzaju są naprawdę niezbędne, używane i noszone. Na pewno okaże się, że takich jest niewielka część. Reszty nie trzeba wyrzucać, ale warto sprzedać. I nie po to, aby kupić sobie kolejne 10 sztuk tanich bluzek, a raczej po to, aby kupić sobie jedną, ponadczasową, trwałą i wytrzymałą. Ograniczenie wydatków na kosmetyki i ubrania wymaga jedynie rozsądku i szczerego spojrzenia na sytuację.
  5. Na złych nawykach, nałogach. Palenie papierosów i alkohol na przestrzeni miesiąca dają naprawdę wiele złotówek. To pieniądze kompletnie wyrzucone w błoto.

Na czym absolutnie nie powinniśmy oszczędzać?

  1. Na zdrowiu. I przede wszystkim na nim. A co za tym idzie, na jedzeniu. Spójrzmy prawdzie w oczy- w większości nie da się zjeść tanio i do tego jeszcze zdrowo. Studenckie życie jest tanie, zwykłe bułki z marketu, do tego zupki instant na obiad, jakiś pasztet za złotówkę. Owszem, można się tym najeść, ale co poza tym? Przecież jedzenie ma nie tylko sprawiać, że będziemy syci, ale musi także dostarczać nam wszystkich potrzebnych do życia substancji odżywczych. Należy zwracać zatem uwagę na skład produktów, jakich używamy w kuchni i zawsze wybierać te lepsze, co zresztą nie zawsze oznacza, że droższe. Oszczędzanie na jedzeniu przekłada się bowiem na nasze zdrowie. A na nic zdadzą się nam zaoszczędzone pieniądze, za które przecież zdrowia nie kupimy. Druga sprawa jest taka, że dzięki zdrowemu jedzeniu zdecydowanie zaoszczędzimy na innych sprawach. Nie będziemy potrzebowali miesięcznego zestawu lekarstw dla chorych na serce czy wątrobę.
  2. Na edukacji. Wydatki na naukę to tak naprawdę inwestycja. Jeśli tylko mamy czas i chęci na naukę języka chińskiego, to róbmy to. W przyszłości na pewno zaprocentuje.
  3. Na sprzętach do domu. Są rzeczy, które kupujemy na lata. Meble do kuchni, łóżka, podłogi – to przedmioty, które kupujemy raz i raczej nie planujemy w ciągu kilku lat ich wszystkich zmieniać. Musimy się zatem liczyć z tym, że tylko dobrej jakości produkt może dać nam gwarancję trwałości. A za taki produkt trzeba zapłacić nieco więcej. O wiele lepszy jest także komfort użytkowania takich przedmiotów, co przecież w codziennym, domowym życiu ma niemałe znaczenie. Podłogi za 20 zł za metr kwadratowy nigdy nie będą tak trwałe, jak te za 100 zł. Po kilku latach będą aż same się prosiły o to, aby je wymienić. Będą szpeciły nasz dom, a na pewno nie będą jego ozdobą. I bardzo szybko będziemy znów musieli kupować nowe, co oznacza kolejny wydatek. Bardzo często niestety w perspektywie lat niektóre oszczędności okazały się tylko pozorne. To na pewno wiedzą wszyscy, który budowali dom czy urządzali mieszkanie.
  4. Na bezpieczeństwie swoim i swojej rodziny. Dziurawy dach, nie do końca sprawny samochód, nieszczelne okna- to sprawy często drobne, ale mogące mieć ogromne znaczenie w przyszłości.
  5. Na drobnych przyjemnościach. Bo kiedy nas już zirytuje to wieczne odkładanie i kiedy całe to dorosłe, odpowiedzialne życie stanie się męczące, warto uraczyć się miłą drobnostką, bez wyrzutów sumienia, a z uśmiechem na twarzy.
Wolny Finansowo
© Copyright 2021 Wolny Finansowo
Powered by WordPress | Mercury Theme