Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy?

W przypadku, gdy mamy odłożone pieniądze, nie jest rozsądnie trzymać je w skarpecie w domu. Należałoby się więc zastanowić, jak nie stracić swoich oszczędności inwestując? Jak ustrzec się przed nieodpowiednimi instytucjami finansowymi?

Bezpieczeństwo w oszczędzaniu i gromadzeniu środków na lokatach i kontach bankowych zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku, gdy Komisja Nadzoru Finansów postanowi rozwiązać bank, BFG odpowiada do kwoty stu tysięcy euro w przeliczeniu na złotówki wobec każdego klienta banku, niezależnie od tego, jakie kwoty zgromadził na jednym czy kilku rachunkach. Warto o tym pamiętać, lokując wszystkie swoje oszczędności przekraczające
tę kwotę w jednym banku.

Kolejną instytucją dającą gwarancję bezpieczeństwa jest Komisja Nadzoru Finansów. Jej głównym zadaniem jest sprawowanie pieczy nad instytucjami finansowymi, w tym nad bankami, zajmuje się ona także kontrolą sek toru ubezpieczeniowego, emerytalnego, rynku kapitałowego, nadzoruje instytucje płatnicze, a także instytucje pieniądza elektronicznego czy kasy spółdzielcze.

Celem nadrzędnym KNF jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego, dbanie o jego bezpieczeństwo, stabilność i przejrzystość, a także ochronę stron tego rynku.

Przed powierzeniem jakiejkolwiek instytucji swoich pieniędzy należy sprawdzić, czy posiada ona licencję Komisji Nadzoru Finansów. Lista podmiotów z tą licencją jest dostępna na stronie internetowej KNF-u.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na powierzenie swoich oszczędności firmom, które nie posiadają licencji KNF, należy zdawać sobie sprawę z tego, że działają one na mniej przejrzystych zasadach i nie gwarantują bezpieczeństwa ani stabilności. Takie firmy nie mają obowiązku uczestniczyć w systemie gwarantowania depozytów prowadzonych przez BFG.

Powinniśmy dokładnie przyjrzeć się rozwiązaniom, które oferują nam nielicencjonowane firmy.
Zawsze należy zachować zdrowy rozsądek w zawieraniu jakichkolwiek transakcji czy lokowaniu swoich pieniędzy.

Przykładem firmy nieposiadającej licencji Komisji Nadzoru Finansów było przedsiębiorstwo Amber Gold, które oszukało swoich klientów na niebotyczne kwoty, oferując inwestowanie w złoto i inne kruszce. W 2009 roku KNF alarmowała potencjalnych klientów Amber Gold o tym, że nie posiadają oni licencji na świadczenie usług bankowych ani na przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem. Jak się później okazało, oszukanych zostało ponad jedenaście tysięcy klientów na bardzo duże sumy pieniężne, których nie odzyskali do tej pory.

Podobną firmą do Amber Gold była firma FinRoyal z rzekomą siedzibą w Londynie, która to oferowała swoim klientom wysoko oprocentowany produkt finansowy nazwany „kontraktem lokacyjnym”. Przed ich działalnością również ostrzegała Komisja Nadzoru Finansów, a oszukanych zostało tysiąc siedemset szestnastuklientów na ponad sto milionów złotych.

Nie powinniśmy więc korzystać z usług finansowych, co do których nie mamy pewności, że są one zgodne z prawem, albo nie rozumiemy ich zasad. W każdym przypadku należy dokładnie przeczytać umowę. Jeśli nie rozumiemy dokumentu, który mamy podpisać, najrozsądniej będzie zabrać go do domu i przedyskutować jego treść z osobą, która ma większą wiedzę od naszej, bądź udać się z nią bezpośrednio do prawnika.

W dzisiejszych czasach ciężko jest zainwestować pieniądze tak, aby przynosiły one oczekiwane zyski. Znowu inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a im większe ryzyko, tym większe zyski – czy warto więc ryzykować? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy z nas sam. Nie ma jednego, sprawdzonego sposoby pomnażania zaoszczędzonych pieniędzy. Każdy indywidualnie dobiera do siebie produkty, które mu odpowiadają. Gdy nie mamy pojęcia, co zrobić ze swoimi pieniędzmi, zawsze możemy udać się do dobrego doradcy finansowego, który podpowie nam, jak zarządzać swoimi oszczędnościami. Należy jednak uważać nawet przy wyborze doradcy. Są bowiem tacy,

którzy pokuszą się na największą prowizję, którą oferuje akurat bank X i właśnie jego produkt nam polecą, aby jak najwięcej zarobić. Należy więc odpowiednio sprawdzić firmę doradztwa finansowego, zanim zaufamy ludziom w niej pracującym.

To, jak ulokujemy nasze pieniądze, zależy wyłącznie od nas samych, więc nie powinniśmy robić tego z rozmachu, szybko i bez przemyślanego planu. Warto się zastanowić czy dobrym rozwiązaniem będzie dla nas lokata bankowa, zwykłe konto oszczędnościowe, inwestycje, akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne. Możliwości jest wiele, ważne jest to, by sprawdzić dokładnie swoje oczekiwania wobec produktu, a także to, czy oferowany nam produkt pochodzi ze sprawdzonego źródła i czy jest bezpieczny, ma przejrzyste zasady i czy aby na pewno wszystkie informacje związane z nim zostały nam rzetelnie przedstawione, a my zrozumieliśmy wszystkie zapisy w umowie.

Łatwo jest stracić pieniądze, które od dłuższego czasu oszczędzaliśmy – wystarczy chwila nieuwagi, zbytnia ufność osobom, które chcą nas oszukać i są nastawione tylko i wyłącznie na zysk,
czy po prostu zwykła niewiedza.

Wolny Finansowo
© Copyright 2021 Wolny Finansowo
Powered by WordPress | Mercury Theme