Jak inwestować zgodnie z planem?

Widzieliście takie reklamy? Kowalski zarobił 2000$ na spadku cen ropy. Euro rośnie, a ty nie skorzystałeś z okazji? Spadki cen złota sprawiły wzrost rachunku naszego klienta o 600%. Oni zarabiają już dziś, a co z tobą? Do tego widzimy wyniki konkursów, w których inwestorzy zarobili 3000% w ciągu miesiąca. Skoro inni mogą, to czemu nie ja?

Jednym z największych nieporozumień jest wiara w to, że łatwo jest zarabiać na życie inwestując na giełdzie.Firmy brokerskie kuszą klientów atrakcyjnymi reklamami, nawet są w stanie dołożyć dodatkowe pieniądze do tych wpłaconych przez klienta na rachunek, albo pokryć niektóre straty z transakcji. Dopiero małym druczkiem dopisana jest informacja o ryzyku, jakie niesie ze sobą inwestowanie. Dla mnie właśnie to ryzyko jest najważniejsze.

Niestety tego nie znajdziesz w reklamach:

W tej grze chodzi o kontrolowanie ryzyka! Minimalizuj straty! To pozwoli ci utrzymać się w grze, a w konsekwencji wygrywać.

Jedynym racjonalnym celem inwestowania własnego kapitału na giełdzie jest jego pomnażanie. Skuszeni możliwością dużej wygranej często zapominamy jednak o tej drugiej stronie inwestowania. Wkraczamy na rynek nieprzygotowani, bez obrony. Wiele razy słyszałem od moich znajomych: „Marcin, ty mi tego nie tłumacz, ja nie chcę tego rozumieć, po prostu powiedz, jakie akcje kupiłeś?” Nie interesowało ich, po jakiej cenie dokonałem zakupu, w jaki sposób zabezpieczam tą pozycję, jaką mam strategię wyjścia z transakcji. To są kluczowe pytania, na które muszę znać odpowiedź, zanim otworzę jakąkolwiek pozycję na rynku. Każda transakcja powinna być wcześniej przygotowana.

Wejście

Wielu początkujących inwestorów koncentruje się na jedynie sygnale wejścia. Jest on o tyle istotny, że trzeba wiedzieć kiedy i na jakim poziomie cenowym rozpocząć transakcję? Plan wejścia w rynek wymaga znajomości aktualnych warunków rynkowych i może zmieniać się w zależności od nich. Osobiście stosuję różnego rodzaju techniki wejścia w transakcje. W zależności od rynku i warunków na nim panujących są to wejścia zgodne z obowiązującym trendem lub przeciwko trendowi. Nie jestem jednak w stanie otworzyć pozycji na rynku dopóki nie będę miał planu, jak z niego wyjdę? I to pytanie jest dużo ważniejsze. Niestety ciągle spotykam zbyt wielu inwestorów, którzy koncentrują się jedynie na tym, co kupić.

Wyjście

Zanim otworzę pozycję muszę wiedzieć, w jaki sposób będę ją zamykał. Tak jak mam przygotowany plan wejścia, tak samo muszę mieć przygotowany plan wyjścia.
Stop loss

Najważniejszym punktem w tym planie jest początkowy stop loss. Muszę odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zareaguję jeżeli rynek zwróci się przeciwko mojej pozycji? Co zrobię jeżeli akcje, które kupiłem po 20 zł spadną do 17 zł? Jak zachowam się mając krótkie pozycje, gdy rynek zacznie rosnąć? Z reguły mój poziom obrony jest dość blisko aktualnych cen, jednak na tyle daleko, żeby pozycja nie została zamknięta przez zwykły szum rynkowy. 

Kiedy już wiem jak zabezpieczyć pozycję początkowym stop lossem zaczynam zastanawiać się, co zrobię, kiedy transakcja zacznie przynosić mi zyski? Jaką strategię wyjścia zastosuję wtedy? Tu z pomocą przychodzą mi dwa kolejne pojęcia: trailing stop i take profit. 

Trailing stop

Załóżmy, że kupiłem akcje po 20 zł. Po pewnym czasie ich cena wzrosła do 24 zł. Co teraz zrobię jeżeli ich cena spadnie do 21 zł? Czy nadal będę je trzymał? Czy może przestawię moje zlecenie stop loss na poziom 21 zł i zabezpieczę zyski? Załóżmy, że cena akcji ponownie wzrosła do poziomu 32 zł. Czy teraz podniosę mój stop loss? Jak się zachowam, gdy cena spadnie do 27 zł? Trailing stop odpowiada na pytanie jak zabezpieczać zyskowną pozycję. Jest to sposób przestawiania początkowego stop lossa, gdy transakcja przynosi zyski.

Take profit

Take profit jest to zlecenie, które zamyka pozycję na rynku na z góry określonym poziomie docelowym. Od razu przyznaję, że rzadko stosuję zlecenie take profit, wolę dać rynkowi zdecydować za mnie, czy dana transakcja powinna zostać już zamknięta, czy jeszcze nie? Przyglądam się jednak uważnie poziomom docelowym ruchu. Jeżeli na takim poziomie cenowym rynek wykona zwrot przeciwko mojej pozycji, to ją zamykam.

Planuj swoje transakcje, inwestuj zgodnie z planem.

Tak zaplanowana transakcja jest już bardzo łatwa do przeprowadzenia. Znając poziom wejścia, początkowy stop loss, trailing stop i ewentualnie take profit nie pozostaje mi nic innego, jak postępować zgodnie z planem. I właśnie dzięki takim planom inwestorzy są w stanie skutecznie zarabiać na giełdzie.

Samych owocnych inwestycji, zgodnie z planem.

Wolny Finansowo
© Copyright 2021 Wolny Finansowo
Powered by WordPress | Mercury Theme