Czy warto założyć własną działalność gospodarczą?

Coraz więcej młodych osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Daje im to wolność, niezależność, a też i niemałe poczucie spełnienia. W końcu zawsze bycie sobie samemu szefem jest lepsze od innych rozwiązań, a tym bardziej od bycia zależnym od kaprysów szefa. Sprzyjający jest również fakt, że założenie własnej działalności jest teraz niebywale proste. Formalności zostały ograniczone do minimum. W urzędach pracy możemy usłyszeć o licznych dotacjach z funduszy unijnych. Nic tylko zakładać firmę. To fakt, założenie jest banalnie proste i poradzi sobie z tym niemal każdy. Jednak co dalej? Nie mamy dochodów tylko za samo posiadanie firmy. Musi ona przecież generować dochody. Liczne stał koszty, takie jak podatek czy składka NFZ są także niemałe i bez stałych dochodów łatwo można popaść w długi. Czy zatem zawsze warto decydować się na własną działalność?

Młodzi ludzie najczęściej decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą. To ona właśnie jest najbardziej „polecana” i wspomagana przez różnego rodzaju rządowe programy. Pozornie jest także najwygodniejsza. Jesteśmy sami sobie, nikt nie wtrąca się do naszych działań, nie psuje nam pracy, nie zawodzi, nie generuje kosztów, nikomu nie musimy płacić. Jesteśmy zatem zupełnie wolni. Jest to jednak dość złudne poczucie wolności. Bo czy na pewno od nikogo ani niczego nie zależymy? A Urząd Skarbowy, a ZUS? Czy tego chcemy, czy nie, czy nas na to stać, czy nie, musimy co miesiąc płacić niemałe kwoty. W taki sposób stajemy się ni mniej, ni więcej, niewolnikami. Czy ma to sens? Oczywiście, że ma, ale pod wieloma warunkami. Przede wszystkim musi nas być na to stać. Jeśli wiemy, że nasza firma będzie osiągać stałe i całkiem spore dochody, to oczywiście, warto zakładać działalność. Jeśli jednak mamy wątpliwości, to być może nie warto ryzykować. Podpisać papiery i złożyć niezbędne dokumenty jest banalnie prosto. O wiele trudniej natomiast płacić później wymagane składki, jeśli nas na nie nie stać. Niejedna osoba, która na początku była pełna nadziei, w taki sposób skończyła z długami.

Mało kiedy cokolwiek wygląda tak, jak jest przedstawiane w reklamach. Tak samo jest z działalnością. Reklamy kredytów na rozpoczęcie działalności są pełne pozytywnej energii, mówią o spełnianiu marzeń, o dokonywaniu wielkich rzeczy. Tymczasem rzeczywistość jest zgoła odmienna. Naprawdę nie wygląda to tak, że pani Kasia marzy o otwarciu własnej kwiaciarni, otwiera działalność, bierze kredyt i spędza resztę życia na relaksującym wypoczynku i korzystaniu z uroków tejże „wolności”. Choć marzenia są piękne i ich spełnianie jest jak najbardziej wskazane, aby osiągnąć szczęście, to do tych formalnych kwestii, do jakich na pewno należy zaliczyć otwarcie działalności gospodarczej, trzeba podchodzić raczej bez emocji, na chłodno. Nie wszędzie jest bowiem miejsce na marzycielstwo. W tym wypadku naiwna wiara może przynieść dość niemiłe konsekwencje materialne, nie mówiąc już o tych bardziej psychicznych. Porażki mało kiedy przecież są budujące.

Czy to wszystko oznacza zatem, że nie warto zakładać własnej działalności? Nie. Warto, nawet czasem trzeba, ale należy to robić bardzo odpowiedzialnie. Nie pod wpływem impulsu, ale po długim przemyśleniu i dokładnej analizie. Niezwykle istotny jest jak najbardziej odpowiedzialny plan, bez którego nie powinniśmy podejmować absolutnie żadnej decyzji.

Nie wystarczy mieć pomysł. Wiadomo, że nikt nie potrafi przewidzieć przyszłości. Nikt nam nie powie, czy nasza kawiarnia, o której tak marzymy, będzie popularna, będzie miała stałych klientów i czy będzie przynosiła zyski. Tego nie wie nikt. Możemy to jednak spróbować przewidzieć. Temu służy właśnie analiza konkurencji, oszacowanie ryzyka, zbadanie lokalnego rynku. Te narzędzia pozwalają na jak najlepsze określenie, czy nasz pomysł ma szanse bytu w danym miejscu.

Nie wolno także podchodzić do zakładania działalności bez własnych środków finansowych. Niektórzy liczą na pożyczki czy dotacje, ale są to źródła niepewne, o których więcej możemy się dowiedzieć czasami dopiero po założeniu DG. A wówczas już jesteśmy na minusie, bo składki trzeba przecież opłacić.

Sytuacja z kredytami i pożyczkami wygląda bardzo różnie. Pozornie wiele banków obiecuje środki na rozpoczęcie działalności. Okazuje się jednak, że praktycznie żaden bank nie posiada w swojej ofercie pożyczki dla osób dopiero rozpoczynających własny biznes. Zdecydowanie częściej wymagany jest minimalnie 6-miesięczny okres prowadzenia działalności. I co robić w takim wypadku? Nie mamy pieniędzy, założyliśmy firmę, chcemy wziąć kredyt, bo w reklamie mówili, że dają, okazuje się, że jednak nie dają, a tylko obiecują. Zostaliśmy z niczym, z płonnymi nadziejami i minusem na koncie.

Całkiem niezłą opcją są także różnego rodzaju dotacje rządowe dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Takie narzędzia są zwykle, a praktycznie zawsze obarczone dużo mniejszym ryzykiem niż kredyty z komercyjnych banków. Nie zawsze są dostępne, ale jeszcze przed założeniem DG należy zorientować się w nich.

Założenie własnej firmy tylko w reklamach wygląda różowo. Ci, którzy zaczęli prowadzić ją sami, od zera, z pewnością zgodzą się z tym, że pierwsze miesiące, a nieraz i lata są najtrudniejsze. Nie każdy ten czas przetrwa, ale na pewno ci, którzy świadomie i odpowiedzialnie podjęli taką decyzję.

Wolny Finansowo
© Copyright 2021 Wolny Finansowo
Powered by WordPress | Mercury Theme