Co to jest AC, czyli wszystko o ubezpieczeniu Autocasco, co musisz wiedzieć przed jego zakupem

Liczne statystyki pokazują, że spora część użytkowników Internetu stale poszukuje odpowiedzi na pytanie „Co to jest AC”?. Warto jest więc odpowiedzieć sobie na to pytanie oraz poruszyć kluczowe kwestie związane z AC, aby uzyskać całościowy pogląd na ten rodzaj ubezpieczenia, a w konsekwencji podjąć świadomą decyzję przy wyborze AC. Fachowa wiedza zagwarantuje Ci spokojny sen, podczas gdy Twój samochód będzie objęty kompleksową ochroną ubezpieczeniową.

Z tytułowym pojęciem związanych jest wiele pojęć, które dopiero w zestawieniu ze sobą stanowią pełny obraz dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, jakim jest Autocasco. Niestety w sieci ciężko jest znaleźć komplet informacji tłumaczących wszystkie te zagadnienia. Idąc tym tropem, powstał ów artykuł, który w łatwy sposób zarysuje Ci fenomen AC i ułatwi podjęcie decyzji, czy AC jest Ci w ogóle potrzebne.

Co to jest AC?

Autocasco, częściej pojawiające się w postaci skrótu AC, jest ubezpieczeniem dobrowolnym wchodzącym w skład ubezpieczeń komunikacyjnych. W zależności od wariantu, może chronić Twój pojazd oraz jego wyposażenie, zarówno to podstawowe, które należy do standardowego wyposażenia danego modelu auta, jak również dodatkowe, które wyszczególniane jest według indywidualnych preferencji klienta.

AC swoją ochroną obejmuje uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu, które powstały w wyniku kolizji drogowej spowodowanej z winy Ubezpieczonego. Co więcej, AC odgrywa również rolę „koła ratunkowego” w sytuacjach, na które Ubezpieczony nie miał wpływu. Należą do nich, m.in.:

 • kolizja z udziałem innych uczestników ruchu drogowego lub również zwierząt,
 • kolizja z przedmiotami lub osobami znajdującymi się poza samochodem,
 • pożar auta, ALE należy tutaj podkreślić, że pożar spowodowanym zaniedbaniem Ubezpieczonego czy taki, który powstał w wyniku złego serwisowania, niestety nie podlega ochronie AC…
 • uszkodzenia powstałe w wyniku działań zjawisk atmosferycznych,
 • kradzież.

Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC

Decydując się na ubezpieczenie AC, zyskujemy ochronę w postaci finansowej rekompensaty szkód powstałych w wyniku stłuczki, kolizji czy kradzieży. Zakres ochrony AC różni się jednak w zależności od indywidualnych preferencji Ubezpieczonego, jak również od tego, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym ostatecznie zdecydujesz się zakupić polisę. Wiadomo, że każdy ubezpieczyciel oblicza wysokość odszkodowania według własnych kryteriów, które określane jest w ogólnodostępnych Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dołączanych do polisy. Istnieje jednak kilka sztandarowych zasad obliczania i wypłacania odszkodowania.

Wartość odszkodowania jest ustalana na podstawie rodzaju oraz wielkości szkody. Uszkodzenie może być częściowe, czyli takie, które kolokwialnie mówiąc „da się naprawić” oraz całkowite, którego koszt naprawy przekracza 70% wartości auta w dniu powstania szkody. W przypadku szkody częściowej można dodatkowo zaznaczyć, że zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w dwóch wariantach:

 • gotówkowo – odszkodowanie trafia bezpośrednio do poszkodowanego. W taki sam sposób wypłacane jest odszkodowanie za szkodę całkowitą,
 • bezgotówkowo – ubezpieczyciel rozlicza się za naprawę z warsztatem, w którym wykonana została naprawa pojazdu.

Na jak długo zawiera się umowę AC?

Polisa Autocasco najczęściej obowiązuje przez okres 12 miesięcy. Najczęściej, ponieważ istnieje możliwość jej zawarcia na krótszy czas. Tak może się zdarzyć, gdy dokupimy AC do posiadanej polisy OC. Jednak o tym, czy jest to możliwe, decyduje dany zakład ubezpieczeń. Należy podkreślić także, że polisa AC nie podlega automatycznemu przedłużeniu po upływie terminu określonego w umowie oraz nie przechodzi na nowego właściciela pojazdu w przypadku dokonania transakcji kupna / sprzedaży.

Jeśli już mowa o terminie ważności ubezpieczenia AC, to trzeba dodać, że istnieje również możliwość jego wcześniejszego wypowiedzenia. Pomimo tego, że wniosek podpisuje się na dany okres, to polskie prawo daje możliwości odstąpienia od umowy. I tak:

 • osoby prawne na wypowiedzenie umowy Autocasco mają 7 dni od daty jej zawarcia,
 • osoby fizyczne posiadają 30  dniowy okres na odstąpienie od obowiązującej polisy AC.

Cena AC

Pieniądze zawsze odgrywają kluczową rolę i tak jest również w przypadku ubezpieczenia Autocasco. Jednak nie da się jednoznacznie powiedzieć ile kosztuje AC, ponieważ wysokość składek zdeterminowana jest przez wiele zmiennych. Istnieje jednak kilka podstawowych kryteriów, na podstawie, których wyliczana jest ostateczna cena ubezpieczenia, do których można zaliczyć:

 • miejsce zameldowania właściciela, UWAGA mieszkańcy mniejszych miast mogą liczyć na tańsze AC,
 • miejsce, w którym samochód będzie używany,
 • wiek w połączeniu z doświadczeniem kierowcy,
 • wartość oraz wiek pojazdu,
 • markę auta,
 • przeznaczenie pojazdu,
 • wariant ubezpieczenia oraz dotychczasową historię ubezpieczeniową, za którą mogą stać zniżki, lub gorzej-zwyżki…
 • formę płatności za ubezpieczenie.

Decydując się na ubezpieczenie AC warto jest skorzystać z prostych w obsłudze i dostępnych w Internecie kalkulatorów AC, które po uzupełnieniu wymaganych pól w szybki sposób wygenerują ceny różnych opcji ubezpieczenia dla Twojego samochodu. Dane narzędzie jest niezwykle przydatne w momencie, kiedy chcesz porównać ceny AC różnych ubezpieczycieli.

Wolny Finansowo
© Copyright 2021 Wolny Finansowo
Powered by WordPress | Mercury Theme